Spánková hygiena bábätka - čo by ste mali vedieť od začiatku?
Spánok bábätka sa mení v priebehu toho, ako rastie. Novorodenec spí 16 až 20 hodín denne. Pretože má malé bruško, nevydrží dlho najedený. Preto sa po 3 až 4 hodinách budí hladný. Pokiaľ dieťa spí dlhšie, je vhodné ho na dojčenie zobudiť, aby prirodzene naberalo na váhe.1 Do 4. týždňa býva cez deň hore 45 minút až hodinu. Postupne sa táto doba predlžuje a dieťa spí menej.Pýtate sa, kedy sa už zlepší spánok vášho bábätka? Všetko nájdete prehľadne zhrnuté v tabuľke nižšie.
novorodenec | 16 až 20 h. |
3. až 6. mesiac | 12 až 15 h. |
6. až 12. mesiac | 12 až 14 h. |
rok a pol | 11 až 13 h. |
dva roky | 11 až 13 h. |
tri roky | 10 až 12 h. |
Spánok bábätka sa líši od dospelých aj dĺžkou REM a NREM fáze. Dieťa trávi omnoho viac času v REM spánku a jeho spánkový cyklus je kratší. Pokiaľ zaznamenáte, že má bábätko nepokojný spánok, je práve v REM fáze. Dĺžka fázy sa mení s tým, ako bábätko rastie.2
Denný rytmus spánku
Ako asi tušíte, je rozdiel medzi denným spánkom bábätka a tým v noci. Líši sa predovšetkým prostredím. Od 6. mesiaca môžeme jeho spánok deliť na:- nočný – výdatnejší
- denný – menej kvalitný
Prostredie, v ktorom bábätko spí
Prostredie zásadne ovplyvňuje kvalitu spánku u dospelých aj detí. Ľahký spánok má bábätko v kočíku, sedačke do auta aj v hluku. Vplyv má tiež denné svetlo. Pokiaľ hľadáte spôsoby, ako predĺžiť denný spánok bábätka, zaistite mu:- 3T (ticho, tmu a teplotu okolo 18 stupňov Celzia)
- dostatok aktivity, keď je hore
- pravidelný režim
Bezpečnosť v postieľke
Bezpečné miesto na spánok nesúvisí len so stabilnou postieľkou. Dojčatá sú ohrozené syndrómom náhleho úmrtia (SIDS) a medzi rizikové faktory patria okrem iných aj to:- na akom podklade spia
- aká je ich spánková poloha
- či sú prehriate kvôli zlému oblečeniu
- či spia v inej miestnosti ako rodičia
- či spia s rodičmi
Kvalitný matrac
Kvalitný matrac je pre spánok bábätka zásadný. Nezabúdajte na to, že pre deti a bábätká sa hodí tvrdý matrac, pretože ich telíčko potrebuje oporu pri vývine. Vyhnite sa matracu s pamäťovou penou alebo latexom. Oba tieto materiály sú mäkšie, a teda nevhodné pre deti. Nekupujte deťom ani matrac z lacných materiálov, ako je PUR, RE pena alebo kokosové vlákno.
Ako je to s vankúšom a perinou?
Všeobecne sa odporúča vankúš a perinu bábätku nedávať. Do určitého veku zvyšujú riziko SIDS a vankúš môže dieťaťu brániť hýbať hlavičkou, čo je dôležité pre vývoj chrbtice. Pretože sa bábätká často v neskoršom veku pretáčajú, neodporúča sa ani perinka, ktorá by mohla spôsobiť udusenie. Lepší je teda spací vak, ktorý poskytuje jasne vymedzený priestor pre bezpečný pohyb.Kedy dať dieťaťu vankúš a ako ho vybrať?
Vankúš aj prikrývku by ste do detskej postieľky mali pridať okolo 3 rokov. Začnite s nízkym vankúšom, aby si dieťa postupne zvykalo. Až po čase kúpte detský vankúš s možnosťou pridania výplne.Uistite sa, že je v postieľke na vankúš dostatok miesta. Nemala by byť zaplnená plyšákmi ani rôznymi ďalšími vankúšmi. Veľa vankúšov a plyšákov môže dieťaťu pri spánku prekážať a môže sa začať dusiť.
Kedy nastáva čas vymeniť matrac, vankúš a perinu?
U starších detí nastane čas na “dospelácky” matrac s dĺžkou 200 cm vo chvíli, kedy dieťa meria 100 a viac cm. A aká šírka je vhodná? Záleží na priestore v detskej izbe. Pokiaľ sa do izby vojde posteľ 90x200 cm, odporúčame rovnakú šírku matraca. Oproti matracu 80x200 cm poskytuje totiž viac komfortu v dospelosti.V rovnakej chvíli, kedy meníte matrac, by dieťa malo dostať perinu a vankúš štandardných rozmerov pre dospelých.