[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Spánok a bolesť hlavy: ako spolu súvisia? Pomôže vám správny matrac a vankúš?

Spánok a bolesť hlavy: ako spolu súvisia? Pomôže vám správny matrac a vankúš?

Bolesť hlavy úzko súvisí s vašimi spánkovými návykmi a spánkovou hygienou. Druhov bolestí hlavy je ale viacero. Dokázať ich rozoznávať je základom, ktorý vám pomôže k ich riešeniu. Či už vás zaujíma bolesť hlavy v spánku alebo pri jeho nedostatku, poradíme vám, čo s ňou.

Ako rozoznať rôzne bolesti hlavy

O migréne ste určite niekedy počuli, ale čo napríklad o tenznej či clusterovej bolesti? Čo majú všetky tieto bolesti spoločné je, že sú úzko spojené so spánkom. 
 

Tenzné bolesti

Táto bolesť hlavy sa dá považovať za jednu z najčastejších, zažije ju aspoň raz v živote každý z nás. Známym príznakom je, že ju sprevádza napätie (tenzia) vo svaloch. Odtiaľ vzišiel aj jej názov. Býva spojená s bolesťami šije. Tie sa objavujú až u polovice ľudí trpiacich na túto bolesť hlavy. Tá môže byť ako akútna, tak chronická.

Zjednodušene povedané, pokiaľ máte hlavu príliš dlho v neprirodzenej polohe, zvyšujete tak riziko tenznej bolesti hlavy. Svoju súvislosť má aj so spánkom. Pokiaľ spíte v chladnej miestnosti môže sa dostaviť bolesť hlavy po spánku alebo v priebehu dňa. Preto je dobré sa pri riešení tejto bolesti zamyslieť aj nad tým, ako môžete telu pomôcť, aby spalo v správnej polohe. Východisko ponúkne kvalitný ortopedický alebo zdravotný vankúš. Tie sú totiž často navrhnuté tak, aby zaisťovali zdravú polohu hlavy a krčnej chrbtice. 

Na akútnu tenznú bolesť stačí, aby ste zredukovali stres, snažili sa spať v ideálnej teplote a hlavu mať na vankúši v správnej polohe. Poprípade si môžete vziať tlmiace lieky, ako je ibalgin. Pokiaľ sa bolesť opakuje často, je potrebné vyhľadať lekára.
 

Migréna

Migréna sa prejavuje ako opakované záchvaty bolesti hlavy, ktoré častejšie postihujú ženy ako mužov. Sprevádzať ich môže nevoľnosť, zvracanie alebo precitlivenosť na dotyk, svetlo, zvuky alebo pachy. Dôvodov, ktoré môžu vyvolať migrénu, je mnoho. Vyvolať ju môže napríklad: 
  • stres, depresia a emočné zmeny,
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie, tehotenstvo, ovulácia alebo klimaktérium,
  • niektoré lieky,
  • určité druhy potravín a zmeny stravovania,
  • blikajúce svetlá,
  • fajčenie a pobyt v dyme,
  • nedostatok či nadbytok spánku
  • a celý rad ďalších.
Toto ochorenie má tri fázy. Pri tej prvej môžete byť nepokojní, cítiť únavu alebo napríklad zmenu nálad. Trvá niekoľko hodín až dní. 20 % migrén predchádza tzv. aura, teda brnenie nejakej časti tela, zrakové vnemy v podobe zábleskov, iskrenia, škvŕn alebo čuchové vnemy ako pach spálených gúm. 

Druhou fázou je samotná migréna, ktorú spoznáte podľa pulzujúcej bolesti hlavy v okolí čela, spánkov a očí. Môže sa objaviť nevoľnosť, zvracanie alebo precitlivelosť na vonkajšie podnety. Na tento stav pomáhajú lieky a pobyt v tichu pri stlmenom svetle. Pri ťažkej migréne vyhľadajte lekára. Tretia fáza migrény zahŕňa únavu a vyčerpanie po odoznení bolestí.

Bolesť hlavy a málo spánku sa vzájomne ovplyvňujú. Pokiaľ trpíte na migrény a nemáte dostatok spánku, vaše telo zažíva fyziologický stres, v prípade, že sa k tomu pridá aj psychologický stres, je zarobené na migrénu. Toto ochorenie trvá určitý čas a je veľmi vyčerpávajúce, čo opäť ovplyvňuje spánok. 
 

Clusterové bolesti hlavy

Clusterové bolesti alebo cluster headache sa prejavujú ako záchvatovité bolesti hlavy pri spánku. Ak ste ich niekedy zažili, tak viete, že ľudia, ktorí na ne trpia častokrát nevydržia ani ležať a ich bolesť je naozaj intenzívna. 

Toto ochorenie je sprevádzané slzením, zápalom spojiviek, nádchou, zúžením zorníc alebo poklesom jedného z viečok. Odtiaľ aj pochádza názov tejto choroby, cluster totiž znamená nakopenie. Tu je myslené nakopenie bolesti okolo oka. Človek, ktorý na tieto bolesti trpí, má veľmi sťažené fungovanie a toto ochorenie mu sťažuje každodenné aktivity. Pokiaľ zažívate extrémnu bolesť hlavy počas spánku, vyhľadajte lekára, ktorý vám naordinuje liečbu. 

Rozhodne s návštevou lekára neotáľajte v prípade akejkoľvek neznesiteľnej bolesti hlavy a dlhotrvajúce bolesti neprechádzajte!
 

Ako spánok ovplyvňuje bolesti hlavy?

Väčšina ľudí s poruchami spánku zažíva častejšie bolesti hlavy. Tie sú častejšie napríklad u tých, ktorí chrápu alebo majú poruchu dýchania v spánku. Pokiaľ zažívate cluster headache, o ktorých sme písali vyššie, máte až 4× väčšiu šancu, že sa u vás objaví obštrukčné spánkové apnoe. Dokonca je aj spätne previazaná bolesť hlavy z nedostatku spánku. Jedno aj druhé sa navzájom ovplyvňuje. Preukázateľne ľudia, ktorí trpia chronickou migrénou či tenznou bolesťou, majú zvýšené riziko nespavosti, a tá v konečnom dôsledku znamená nedostatok spánku.
 

Pomôže vám kvalitný vankúš alebo matrac?

Kvalitný vankúš či matrac môže pomôcť telu lepšie regenerovať, ale tieto problémy nedokáže vyriešiť. Avšak niektoré matrace napomáhajú uvoľneniu tela viac ako iné. Kvalitný penový matrac vám môže pomôcť so zaspávaním a docielením zdravšieho spánku. 

Ako sme písali v predchádzajúcich odsekoch, vďaka vankúšu, ktorý je vhodný pre vašu spánkovú polohu, môžete docieliť správne postavenie krčnej chrbtice a hlavy, a to by mohlo napríklad tenzné bolesti hlavy zmierniť.

 

Prečo nakupovať u nás

Všetky benefity
45 denní záruka vrácení peněz

NÁKUP BEZ STAROSTÍ

45 dní na vrátenie tovaru

Objavte viac

Doprava zdarma na všechny matrace a postele

DOPRAVA ZDARMA

Na matrace a postele

Viac informácií

Rozumíme spánku

VIEME PORADIŤ

Tisícky spokojných zákazníkov

Poradíme vám

Možnost nákupu na splátky

SME VÁM BLIŽŠIE

Predajne v 5 krajinách Európy

Kadiaľ k nám