Anatomický vankúš
Anatomické vankúše sú navrhnuté tak, aby kompenzovali spánkové polohy, ktoré nesvedčia ľudskej chrbtici. Ako je známe, niektoré spánkové polohy sú zdravšie ako iné. Nech už je tá vaša akákoľvek, vždy je potrebné pri nej mať rovnú chrbticu. Špeciálny dizajn anatomických vankúšov vďaka materiálom zmierňujúcim tlak poskytuje maximálne pohodlie šije a umožňuje svalom v tejto oblasti sa uvoľniť.
Tvary anatomických vankúšov zodpovedajú jednotlivým spánkovým polohám. Ako ich tvar súvisí so spánkovou polohou sa dočítate tu.
Ortopedický vankúš
Ortopedické vankúše sú navrhnuté tak, aby fungovali ako prevencia bolestí krčnej chrbtice. Tieto vankúše môžu pomôcť aj od už existujúcej bolesti krčnej chrbtice a chrbta všeobecne, avšak je potrebné dodať, že prívlastok ortopedický nie je nijako regulovaný štátom na rozdiel od zdravotných vankúšov, preto by ste sa nemali automaticky spoliehať na to, že vás ortopedický vankúš zbaví bolestí, pokiaľ už nejaké máte.
Zdravotný vankúš
Zdravotný vankúš je na rozdiel od ortopedického klinicky testovaný a spĺňa kritériá stanovené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Ide o pomôcku s overenými vlastnosťami, ktoré prispievajú k liečbe alebo prevencii konkrétnych ochorení. Zdravotný vankúš na krčnú chrbticu teda môže pomáhať predchádzať bolestiam. Také vankúše musia mať vždy certifikát a zníženú sadzbu DPH.
Ergonomický vankúš
Ergonomické vankúše sa vyznačujú svojím špecifickým tvarom. Ich dizajn zaisťuje správnu a pohodlnú polohu hlavy a krčnej chrbtice počas spánku. Napríklad ergonomický vankúš určený pre spanie na boku poskytuje väčšiu oporu pre krčnú chrbticu ako ten, ktorý je navrhnutý pre spanie na bruchu. Medzi ergonomickými vankúšmi nájdete ako tie, ktoré sú odporúčané len pre jednu alebo dve spánkové polohy, tak aj univerzálne, vhodné pre všetky polohy.
Podľa tvrdosti
Vankúše sa medzi sebou môžu líšiť tvrdosťou. Rozdiel spočíva v miere podpory, ktorú poskytujú. Tvrdé vankúše ponúkajú silnú oporu a sú ideálne pre ľudí, ktorí spia na chrbte alebo potrebujú pevnú oporu pre krčnú chrbticu. Stredne tvrdé vankúše predstavujú kompromis medzi pohodlím a oporou, čo ich robí vhodnými pre rôzne spánkové polohy, hlavne pre tých, ktorí spia na boku. Mäkké vankúše poskytujú najviac pohodlia, ale menej opory, čo ich robí ideálnymi pre osoby spiace na bruchu alebo pre tých, ktorí preferujú mäkší povrch pod hlavou.
Podľa polohy pri spánku
Ako už bolo povedané vyššie, každá spánková poloha potrebuje inak vysoký vankúš s rôznou tuhosťou. Spánok na chrbte preto vyžaduje nízky vankúš s väčšou tuhosťou. Spánok na boku zase stredne tuhý vysoký vankúš. Pre spánok na bruchu je potom vhodný mäkký vankúš s nižšou výškou.
Existujú ale tiež univerzálne vankúše, ktoré sú navrhnuté pre viac spánkových polôh. U nás na eshope si môžete vankúše vyfiltrovať práve podľa spánkovej polohy. Tiež nás môžete kontaktovať na infolinke alebo v chate a my vám pomôžeme vybrať ten pravý vankúš pre vás.
Vankúše pre deti
Pre deti do jedného roka sa vankúš neodporúča. Ideálne je, aby dieťa spalo na vankúši až medzi 18. a 24. mesiacom. Znižuje sa tak tým riziko náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Vankúš pre takto malé deti by mal byť plochý a tvrdý, aby poskytoval dostatočnú oporu chrbtice a dieťa sa na ňom nedusilo.
S vankúšom začínajte pomaly a dieťa na ňom sledujte. Pokiaľ sa vyskytnú akékoľvek problémy, vankúš odstráňte. Je rozumné návyk na vankúš konzultovať s pediatrom.