[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.

Ako vybrať rošt do postele

Záleží na rošte? Na čo rošt naozaj slúži a prečo sa do neho oplatí investovať? Dôležité je si uvedomiť, že kvalitný rošt podporuje vlastnosti matraca. Kvalitný matrac k dobrému spánku nestačí.

Typy a materiály posteľových roštov  

Najlacnejším typom roštu je rošt latkový. Ten u nás nájdete vyrobený buď zo smrekového alebo brezového dreva. Tento rošt je najlacnejší a je vhodný na použitie v kombinácii s pružinovým matracom, ktorý vyžaduje pevný rošt. 
 
Ďalším variantom je rošt lamelový. Ten je zložený z drevených lamiel uložených v kaučukových puzdrách. Lamely môžu byť vyrobené z brezy. Prečo práve breza? Breza má jemnú štruktúru, vďaka ktorej sa jednoducho lamely vyrábajú. Hlavným dôvodom však je, že sa breza dobre ohýba a to je v prípade výroby lamiel kľúčové.  
 
Posledným typom roštu je rošt segmentový. Segmentové rošty sú tvorené 50 pohyblivými časťami, ktoré sa môžu pohybovať akýmkoľvek smerom tak, aby rošt mohol čo najlepšie reagovať na vaše telo na matraci. Segmenty sú vyrobené z tvrdeného plastu, ktorý je odolný a nepraská. Prichytené sú na pevných lamelách z bukového dreva. 
Polohovací rošt

Veľkosť roštu 

Veľkosť roštu sa odvíja od veľkosti matraca. Nemusí to ale platiť v prípade manželských postelí. V ich prípade si môžete zvoliť, či chcete dva alebo jeden. Rozmery sa tu odvíjajú od veľkosti daného dvojlôžka. Pokiaľ máte posteľ 160x200 cm, v takom prípade môžete mať rošt 160x200 cm alebo dva rošty 80x200 cm a podobne.  
 
Kedy zvoliť jeden a kedy dva rošty? Dva rošty sú pre páry, v ktorom každý z partnerov preferuje inú tuhosť. Tiež je dobré mať dva rošty, pokiaľ máte v posteli dva odlišné matrace alebo pokiaľ chcete polohovateľné rošty. Výhodou dvoch roštov je menší prenos pohybu.  
 
Jeden rošt je potom vhodný, pokiaľ máte veľký matrac napríklad v rozmeroch 160x200 cm a to aj v prípade, že nemáte radi v strede postele medzeru medzi matracmi. Výhodou jedného roštu je väčšia stabilita. Jeden rošt je vhodný, pokiaľ chcete rošt statický bez polohovania.  

Tuhosť roštu 

Najviac tuhý rošt je rošt latkový. Ten toľko nepodporuje vlastnosti matraca a nepredlžuje jeho životnosť a jeho tuhosť nemôžete nijako upraviť. Pri lamelových roštoch si môžete naopak tuhosť upraviť. Ide často o oblasť v bedrovej časti roštu. Vďaka posuvným objímkam si tuhosť buď zvyšujete alebo znižujete podľa potreby. Pri segmentových roštoch si môžete upravovať tuhosť u jednotlivých segmentov, preto je možné tuhosť nastaviť veľmi individuálne.  

Nosnosť roštu 

Nosnosť roštu býva 120 kg na osobu. V prípade motorových roštov môže byť väčšia, dosahuje až 130 kg na osobu. Pokiaľ viete, že svojou hmotnosťou presahujete tento váhový limit, existujú rošty, ktoré majú nosnosť zvýšenú až na 150 kg.  

Polohovateľnosť roštu 

Polohovateľný rošt vám zaistí veľmi pohodlné vstávanie, ale tiež bezstarostné sledovanie televízie alebo čítanie knižky v posteli. V stupňoch polohovania sa jednotlivé rošty líšia. Polohovanie môžete mať buď:  

  • len v hlavovej časti, 
  • v hlavovej a nožnej časti alebo 
  • v hlavovej, bedrovej, stehennej a lýtkovej časti. 

Rošt môžete polohovať buď ručne alebo pomocou motora. Motorový polohovateľný rošt sa potom líši v spôsobe ovládania – môžete mať ovládač káblový alebo bezdrôtový.  
 
Ďalšou vychytávkou je výklop roštu, ktorý vám umožňuje prístup do úložných priestorov postele.